۳۰ فروردين ۱۳۹۷

جعل عکس ، یا دزدیِ هنری شوربختانه و در نهایت تاسف، اتفاقی ناآشنا و تازه نیست. اما پرسش اینجاست که چرا فردی که مدعی داشتن مدرک دکتری است و در یکی از دانشگاه‌های معتبر تهران به تدریس عکاسی مشغول است، و البته در همین فرایند هم جعلیات و مزخرفات فراوانی را به هنرجویان ارائه می‌کند، باید دست به جعل عکس بزند و ننگ چنین عمل وقیح و پلشتی را بر پیشانی خود بپذیرد؟ 

البته، شنیدن محتوای کلاس‌های ایشان و مزخرفاتی که در قالب «درس» به دانشجویان معصوم و زبان بسته ارائه می‌شود، می‌تواند پاسخ پرسش ما را روشن‌تر سازد. 
ایشان ابتدا در کانالشان ادعا میکنند که بعد از تلاش فراوان و گرفتن 300 فریم عکس، موفق به ثبت لحظه آتش گرفتن کبریت با تکنیک اینفرا رد شده‌اند. 

نکتۀ اول- در عکاسی اینفرا رد به دلیل استفاده از فیلتر اینفرا رد تقریبا تمام حجم نور مرئی فیلتر می‌شود و عملا عکاس در ویزور دوربین چیزی نمی‌بیند. برای عکاسی با این تکنیک به زمان زیادی نیاز است. یک عکس در نور روز با این تکنیک حداقل به چند دقیقه نوردهی برای ثبت شدن نیازمند است. به عبارت ساده، ثبت عکس از اتفاقی مانند این که در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد، با تجهیزات معمول عکاسی کاملا غیرممکن است. 

نکتۀ دوم- این تصویر اصلا عکس نیست! تلفیقی گرافیکی از چند عکس به اضافۀ عناصر گرافیکی است. ایشان حتی قادر به تشخیص این نکته هم نبوده است. 

نکتۀ سوم- آموزش، تبدیل این عکس یا هر عکس دیگر به عکس مادون قرمز دیجیتال، کاری ویرایشی است. می‌توانید با استفاده از گزینۀ Channel Mixer  در منوی Image> Adjustments  در فتوشاپ، با استفاده از گزینه‌های پیشفرض در Preset به عکس دیجیتال، جلوۀ عکس مادون قرمز ببخشید. در واقع این کار با کم کردن سهم کانال قرمز و افزایش سهم کانال سبز انجام می‌شود. 

z4

تصاویر و لینک کاملا واضح و روشنگرند. 


z3

عکس جعلی از: پوریا اسدی

zz1

عکس در کانال تلگرام ایشان با توضیحات بسیار جذاب


zz2

برای دشوارتر کردن روند یافتن عکس در موتورهای جست‌وجو، یکی از روش‌های معمول که توسط جاعلان انجام می‌شود، آیینه‌ای کردن عکس است. 

-یکی از لینک‌های موجود از عکس اصلی در اینترنت: 
http://immagini.4ever.eu/altro/fiammifero-166085

حرف آخر: 
موارد مشابه را لطفا به من معرفی کنید. 

۳۰ فروردين ۱۳۹۷

این یک فراخوان است.

 دردِ عکس مچ نمی‌گیرد. هدفش نه تخریب است و نه شهرت. درد عکس، پیگیر کسانی است که در جایگاه مقدس استاد، معلم، مدرس یا مربی ایستاده اند و هم به آن جایگاه و هم به دانشجویان و هنرجویان خیانت می‌کنند. یکی دو اشتباه سهوی و اشتباه لفظی در بیان یک عبارت یا هر اشتباه سهوی و محتمل دیگر که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید، موضوع بحث ما نیست. ما خود را مدافع سرسخت حیثیت دانشجو و دانشگاه و دانشگاهیان و هنرمندان و معلمان می‌دانیم. معرفی کسی که بر کرسی استاد تکیه زده و دانش و سوادش بسیار کمتر از آن جایگاه است یا کسی که کلاس را به عرصه شوهای مختلف خودنمایانه و شوخی‌های رکیک و وقیحانه تبدیل می‌کند، فقط دو نتیجه منطقی باید داشته باشد.
اول:شناخت دانشجویان و عوامل دانشگاه و اتخاذ تصمیم درست برای حذف آسیب.
دوم، آگاهی یافتن تمام دانشجویان و هنرجویان از وجود مرجعی که توان بررسی و سنجش علمی سایر مدرسین را دارد و اقدام در موارد مشابه، بجای حسرت و سردرگمی.
 اگر کسی در این دسته بندی اینجا معرفی شد، یقین بدانید که خطایش مورد سهوی و اتفاق گاهگاهی نبوده است و به معنای کامل کلمه، در مقام و موقعیتی نابجا و ناشایست ایستاده است. اگر ارگان‌های مدیریتی مربوطه، پس از تحقیق و تفحص کافی اقدام درست را انجام دهند و این نابه‌‍جایی بزرگ را با اقدام قاطع مدیریتی اصلاح کنند، دیگران هم خواهند دانست که باید درست و دقیق باشند و اگر بر انجام فعل غلط اصرار بورزند، شناسایی و حذف خواهند شد.
بزرگترین نتیجه این کار، سلامت آموزشی و صحت اطلاعات و روح و روان هنرجو است. اطلاعات غلط با هربار تکرار ذهن انبوهی از معلمان آینده را آلوده می‌کند و این چرخه تا بروز فاجعه ادامه می یابد. فاجعه‌ای که هم‌اینک نیز رخ داده و مانند سیل، تمام هستی و روحیه دانش‌طلبی و امید به آینده را در وجود بسیای از هنرجویان معصوم این مرز و بوم شسته و برده است. 

فیلم زیر، بخش بسیار کوتاهی است از یکی از فایل‌های صوتی که پس از فراخوان درد عکس به دست من رسیده است. 
مکان: کلاس زیبایی شناسی در عکاسی ، یکی از دانشگاه‌‎های تهران 
استاد: مدرس درس زیبایی شناسی در یکی از دانشگاه‎های معتبر تهران، (بنا بر دلایل قانونی و حقوق مدنی، و نیز اخلاقی، از ذکر نام ایشان و ارائه اطلاعات بیشتر معذورم). اما از ایشان بسیار بیشتر خواهید شنید، در همین صفحه.


صفحه 2 از 19
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی